Forum Bankowe
Typ: KonferencjaZapraszamy w najbliższy wtorek, 10 lipca do Zielonej Góry na Forum Bankowe lubuskiego sektora finansowego
Spotkanie zbiega się z rewolucyjnymi ustaleniami Unii Europejskiej, która pod koniec czerwca podczas swojego szczytu uzgodniła utworzenie europejskiego nadzoru bankowego. Oznacza ono spore zrzeczenie się suwerenności przez tworzące strefę euro kraje, bo to wspólna instytucja nadzorująca będzie regulować np. zasady udzielania kredytów w całej strefie.
Jak to się stało, że niemożliwe jeszcze kilka miesięcy temu ustalenia wkrótce wejdą w życie? Premier Włoch Mario Monti pod groźbą zablokowania unijnego paktu wzrostu zażądał od liderów natychmiastowych środków zwalczania kryzysu, a pomogła mu presja ze strony prezydenta Francji Francois Hollande'a, który uczynił z paktu centralny element swojej kampanii wyborczej. Głębokie zmiany w europejskim sektorze bankowym nie ominą pewnie Polski, bo przecież udziałowcami największych polskich banków są Niemcy, Portugalczycy, Hiszpanie, Włosi, czy Holendrzy. Wszystkie te kraje są w strefie euro.
Forum Bankowe odbędzie się w siedzibie Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej przy ulicy Reja 6 w Zielonej Górze. Towarzyszy ono wydarzeniu, jakim jest uruchomienie projektu doradztwa w zakresie pozyskiwania finansowania zwrotnego przez przedsiębiorców. OPZL uruchomił bowiem w Lubuskiem usługę, dzięki której przedsiębiorca nie będzie musiał sam wybierać najkorzystniejszej dla siebie instytucji finansującej. Doradcy OPZL zarekomendują mu kilka najkorzystniejszych wariantów. Wcześniej zbadają potrzeby i możliwości finansowe, przy czym pomoc zakłada też przygotowanie wniosków o pożyczkę, biznes planu, jak również negocjacje z bankami dotyczące warunków kredytu oraz pomoc doradczą przy podpisywaniu umowy i rozliczaniu inwestycji (więcej o doradztwie, w załączniku). Pomoc jest zupełnie bezpłatna, gdyż płaci za nią Unia Europejska. Dzięki temu rekomendacje doradców OPZL są w pełni obiektywne, bo za pomoc w pozyskiwaniu finansowania nie są pobierane prowizje od banków ani od przedsiębiorców. Dodatkowo OPZL podpisała porozumienia o współpracy z kilkudziesięcioma oddziałami banków i funduszami poręczeniowymi z zachodniej Polski, w których część zadeklarowało, że przedsiębiorca obsłużony przez OPZL otrzyma lepsze warunki kredytowe, niż gdyby ubiegał się o nie sam.
W spotkaniu swój udział zapowiedzieli przedstawiciele sektora finansowego z kilku województw, a także z Narodowego Banku Polskiego, Banku Gospodarstwa Krajowego, banków komercyjnych, funduszy pożyczkowych i poręczeniowych, przedsiębiorcy. Są jeszcze wolne miejsca. Prosimy o zgłaszanie swojego uczestnictwa do piątku 6 lipca na finansowanie@opzl.pl lub 68 356 9432.
Program Forum Bankowego:
- · 12.00 Organizacja pracodawców partnerem biznesu
Jarosław Nieradka, dyrektor Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej - · 12.20 Doradztwo w finansowaniu zwrotnym
Łukasz Rut, kierownik projektu doradztwa w woj. lubuskim - · 12.40 Sektor bankowy w Polsce
Dorota Mikielska, Mador Finanse - · 13.00 Panel tematyczny:
Finansowanie zwrotne w obliczu kryzysu zaufania sektora bankowego
Waldemar Jakowlew, Kancelaria Pro-Fuzja
Arleta Korzan, dyrektor Banku Spółdzielczego, oddział Wschowa
Edyta Płanka, dyrektor BGŻ, oddział Nowa Sól
Bogumiła Ulanowska, Omni Modo - · 13.40 Panel tematyczny:
Zabezpieczenie kredytów wiarygodne dla banku i dostępne dla biznesu
Arkadiusz Bednarek, dyrektor Bre Bank, oddział korporacyjny Zielona Góra
Krzysztof Leń, prezes Wielkopolskiego Funduszu Poręczeń Kredytowych, Poznań
Łukasz Pabierowski, prezes Lubuskiego Funduszu Poręczeń Kredytowych
Tomasz Tycner, dyrektor Banku Gospodarstwa Krajowego, oddział Zielona Góra
Monika Włodarczyk, doradca finansowy - · 14.20 Dyskusja
- · 14.40 Zakończenie i lunch