Lubuskie Forum Gospodarcze 2016
Przeszłość z przyszłością starła się na tegorocznym Lubuskim Forum Gospodarczym 2016. Z jednej strony innowacje i nowe modele zarządzania, z drugiej czas wspomnień i wymiany doświadczeń np. w zakresie współpracy polsko-niemieckiej. Tegoroczne LFG było dwudniowe. Odbyło się w dniach 20-21 października.
Lubuskie Forum Gospodarcze 2016 połączyło w tym roku: 25 lat działalności Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej i 25 lat polsko-niemieckiej współpracy gospodarczej. Nie obyło się bez spojrzenia w przyszłość i tu dzień z innowacyjnością w Parku Interior.
II Lubuski Kongres Innowacji w Nowej Soli ponownie okazał się strzałem w dziesiątkę. W ubiegłym roku motywem przewodnim były start-up'y, w tym roku innowacje w zarządzaniu, podejście do schematów biznesowych, wyznaczania nowych. Wszystko poparte przykładami i konkretnymi firmami.
Wieczór pierwszego dnia Lubuskiego Forum Gospodarczego należał do przedsiębiorców, do tych, którzy OPZL zakładali. Jubileusz 25-lecia odbył się w Lubuskim Teatrze a wieczór swoją obecnością uświetniła Joanna Brodzik, szefowa Fundacji Opiekun Serca.
Wręczono dyplomy za wieloletnie członkostwo i aktywne wspieranie działań Organizacji tym firmom, które z OPZL są od niemal samego początku - prawie 40 firm!
Wręczono również podziękowania "ojcom" założycielom OPZL; byłym przewodniczącym i dyrektorom:
Antoni Rutka
Zbigniew Opaliński
Tadeusz Kulczyk
Józef Lenart
Stanisław Iwan
Wacław Maciuszonek
Drugiego dnia LFG 2016 przyszedł czas na podsumowanie dotychczasowej współpracy polskich i niemieckich przedsięborców. Janusz Jasiński, przewodniczący OPZL w trakcie swojego wystąpienia wyraził zdanie, że niewykluczone iż to właśnie Niemcy uratowali lubuską gospodarkę w czasach, gdy przed ćwierćwieczem doszło do zmian ustrojowych a zachodnia Polska została pozostawiona sama sobie.
Podczas LFG 2016 podpisano z niemieckimi partnerami porozumienie o współpracy. Niemcy, bez względu na polityczne zawirowania, nie chcą rezygnować z Polski, jako partnera gospodarczego. I dobrze.