Niemiecki biznes to zaufanie
Lubuscy przedsiębiorcy, którzy chcą założyć działalność gospodarczą na terenie Niemiec wzięli udział w seminarium, które odbyło się 20 czerwca 2013 roku w Zielonej Górze.
Seminarium „Działalność gospodarcza na terenie Niemiec możliwością ekspansji polskiego przedsiębiorcy” poprowadziła Anna Pappert z berlińskiej firmy Pappert Consult. Uczestnicy seminarium mieli możliwość uzyskania informacji na temat szczegółowych kosztów założenia działalności gospodarczej w Niemczech, a także możliwości pozyskania dotacji z Urzędu Pracy. Pani Pappert przybliżyła przepisy prawa podatkowego oraz zasady niemieckiego ZUS-u. Przedsiębiorcy pytali o formy zatrudnienia, o zasady uznania dyplomów wyższych uczelni i polskich kwalifikacji. Pani Pappert ostrzegała, mówiąc: Ważną kwestią jest wybór właściwego prawa, które będzie obowiązywało przy podpisywaniu umów handlowych. Musimy zadbać abyśmy byli chronieni – tak jak w Polsce, tak i w Niemczech trzeba poprosić o dokumenty firmy niemieckiej. Uczestnicy seminarium dzieląc się swoimi doświadczeniami byli zgodni, że w Niemczech biznes rozwija się bardzo powoli, zazwyczaj od jednej małej transakcji, która może być nieatrakcyjna i nieopłacalna, ale przy cierpliwości zaowocuje w późniejszych latach. Procentują długoterminowe relacje z klientami niemieckimi, które oparte są na zaufaniu.
Na zakończenie seminarium o doświadczeniach firmy Probet Dasag opowiadał Andrzej Chłopek – dyrektor handlowy. Żarska firma przejęła firmę niemiecką, z którą wcześniej współpracowała. To Niemcy złożyli taką ofertę polskiej firmie. Dzisiaj na terenie Niemiec działa przedstawicielstwo handlowe, a w Polsce produkcja. Firma posiada konto niemieckie, a rozmowy z niemieckiego numeru przekierowywane są do polskiego biura. Często klienci nie wiedzą, że rozmawiają z producentem polskim. Pan Andrzej Chłopek podkreśla: nasze wyroby poddaliśmy w Niemczech ponownej certyfikacji i dzięki temu dopuszczani jesteśmy do największych sieci handlowych.
Spotkanie zorganizowała Organizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiej oraz Izba Przemysłowo - Handlowa (IHK) z Cottbus, w ramach wspólnego projektu WIKOB
Projekt współfinansowany w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej- Program Operacyjny Współpracy Transgranicznej Polska (województwo lubuskie)- Brandenburgia 2007-2013.