OPZL wybrała nowe władze
Prawie setka delegatów zjechała w czwartek 20 maja do Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego, gdzie odbyło się XIX Zebranie Ogólne Członków OPZL. Tym samym dokonano podsumowania ostatniego, rocznego okresu działalności oraz wyboru nowych władz Organizacji. Delegaci ponownie obdarzyli zaufaniem Janusza Jasińskiego, który wraz z nowym 13-osobowym Zarządem będzie kierował OPZL przez najbliższe 3 lata.
- W tym momencie zdaję sobie sprawę z tego, jaki ogrom prac mnie czeka, tym bardziej, że będziemy prowadzić wyścig z czasem - mówił do zgromadzonych Jasiński, podkreślając dużą rolę środków unijnych wśród źródeł finansowania działalności Organizacji. Przypomniał o tym, że obecna europejska perspektywa finansowa kończy się na roku 2013 - Będziemy się musieli w przyszłości nauczyć żyć bez tego zastrzyku różnego rodzaju środków i w związku z tym potrzebna nam jest silna organizacja.
W trakcie Zebrania Ogólnego wyłoniono skład zarządu, który będzie współpracował z aktualnym przewodniczącym. Wśród zgłoszonych nazwisk pojawiły się osoby sprawdzone w działaniu, reprezentujące OPZL w kadencji 2007-2010, ale były także propozycje całkiem nowe. Wśród nowych członków Zarządu znaleźli się Piotr Biliński, reprezentujący Zachodnią Korporację Finansową z Kostrzyna nad Odrą, Henryk Mazurkiewicz z firmy Mazel z Nowej Soli, Dariusz Kończal, prezes Gospodarczego Banku Spółdzielczego z Gorzowa Wlkp. oraz Grzegorz Żołędziewski z AB Foods Polska w Nowej Soli.
Zaproszeni w charakterze gości marszałek i wicemarszałek województwa - Marcin Jabłoński i Elżbieta Polak dziękowali przedsiębiorcom zrzeszonym w OPZL za zaangażowanie w dynamiczny rozwój regionu. - Jestem przekonany o tym i deklaruję ze swojej strony, że będziemy dla Państwa poważnym partnerem, biorącym serio wszystkie ważne dla Państwa sprawy - deklarował ponadto marszałek Jabłoński, jednocześnie nawiązując do majowej, wspólnej misji gospodarczej do Chin - Mam nadzieję, że dobre doświadczenie, jakie przywieźliśmy ostatnio z misji gospodarczej, tym razem o orientalnym charakterze, przekładać się będą na kolejne tego typu wspólne projekty. Z kolei wicemarszałek Elżbieta Polak wyraziła zadowolenie z powodu aktywnego działania lubuskiego biznesu na rzecz wykorzystania środków z Unii Europejskiej.
Przedstawiając dalsze plany rozwojowe na najbliższy okres Jasiński mówił o planowanym przeniesieniu siedziby OPZL do nowej lokalizacji oraz rozwoju struktur OPZL o nowe oddziały terenowe, co jak ma nadzieję uda się dzięki środkom z LRPO. Plany obejmują także projekty współpracy międzynarodowej realizowane ze środków Unii Europejskich, aktywną współpracę środowiska nauki i biznesu w ramach parków naukowo-technologicznych w Nowym Kisielinie i Nowej Soli. Zwrócono uwagę na szereg inicjatyw związanych z działaniami na rzecz udrożnienia i rozbudowy drogowych, kolejowych i rzecznych ciągów komunikacyjnych w regionie, łączących zarówno poszczególne części woj. lubuskiego jak i region i kraj z Europą Zachodnią. Autostrada A2, A18, droga S3, droga wojewódzka łącząca Żary z Zieloną Górą, a także modernizacja linii kolejowej Wrocław -Zielona Góra - Szczecin, popularnej „Odrzanki", most na Odrze w Milsku, znajdują się w gronie tych inwestycji, które Organizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiej uważa za strategiczne i o które, podobnie jak o inicjatywy na rzecz bezpieczeństwa energetycznego regionu będzie walczyć.
W swoim wystąpieniu Przewodniczący zwrócił uwagę na problem przyszłości samorządu gospodarczego w Polsce i proponowane projekty ustaw związanych z obowiązkową przynależnością biznesu do tego typu organizacji - Jeśli będziemy silni i dobrze funkcjonujący, również będziemy wybierani. Dzięki temu uzyskamy warunki, by długofalowo funkcjonować jako związek o silnych i stabilnych podstawach. J.Jasiński podkreślił przy tym zasadniczą różnicę między statusem organizacji pracodawców a izbami przemysłowymi - W rozumieniu ustawy izba nie jest partnerem społecznym, natomiast my jako członkowie Lewiatana bierzemy aktywny udział w pracach Komisji Trójstronnej. Jesteśmy jedynym realnym konsultantem w dialogu społecznym. - Dodał również, że jednym z ambitnych celów, mających wpływ na siłę głosu OPZL w sprawach gospodarczych regionu jest zwiększanie liczby członków OPZL, których liczba na koniec nowej kadencji ma się zwiększyć z obecnych 219 do około 320 podmiotów.
Sponsorem XIX Zebrania Ogólnego Członków OPZL był Lubuski Fundusz Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o. z siedzibą w Zielonej Górze.
Nowe władze OPZL
Przewodniczący: Janusz Jasiński, Burza Sp. z o.o.
Skład zarządu:
Piotr Biliński - Zachodnia Korporacja Finansowa, Kostrzyn nad Odrą
Tomasz Gniewczyński - Iglotechnik Sp. z o.o., Zielona Góra
Krzysztof Irek - Zastal Transport Sp. z o.o., Zielona Góra
Dariusz Kończal - Gospodarczy Bank Spółdzielczy w Gorzowie Wlkp.
Jerzy Kotarski - Vinsar Sp. o. o., Zielona Góra
Arnold Kryściak - CeMBe w Zielonej Górze
Piotr Majdecki - BZ WBK S.A. - oddział w Żarach
Henryk Mazurkiewicz, Mazel Sp. j. w Nowej Soli
Wiesław Ocytko - Lumel S.A., Zielona Góra
Czesław Osękowski - J.M. Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego
Zbigniew Skubiszewski - Elterma S.A. Świebodzin
Bogumiła Ulanowska - Omni Modo w Nowej Soli
Grzegorz Żołędziewski - AB Foods Polska Sp. z o.o. w Nowej Soli