Stanowisko OPZL w sprawie poparcia działań Koalicji „Kolejowe Południe”
Organizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiej popiera działania Koalicji „Kolejowe Południe" w walce o remont linii kolejowej Berlin - Forst - Cottbus - Żary - Żagań - Miłkowice - Legnica - Wrocław oraz jest przeciwna planowanemu zamknięciu linii kolejowej nr 275 na odcinku Miłkowice-Żagań.
Z zaniepokojeniem przyjęliśmy informację o planach zamknięcia linii kolejowejnr 275 Miłkowice - Żagań stanowiącej część linii kolejowej Berlin - Forst - Cottbus - Żary - Żagań - Miłkowice - Legnica - Wrocław, zapowiadanych przez prezesa spółki Polskie Koleje Państwowe Polskie Linie Kolejowe SA Zbigniewa Szafrańskiego na konferencjach prasowych w Zielonej Górze i Wrocławiu, które odbyły się w pierwszym kwartale tego roku.
Podjęcie tej decyzji będzie kolejnym krokiem zmierzającym do całkowitej marginalizacji południowej części województwa lubuskiego, w tym miast: Żar i Żagania. Powiaty, w których rozwój gospodarczy jest najbardziej dynamiczny w województwie lubuskim zostaną pozbawione ważnego połączenia do Legnicy, Wrocławia czy też w drugim kierunku do Cottbus, Berlina czy Zielonej Góry. Zamknięcie linii Miłkowice - Żagań pozbawi możliwości dojazdu do pracy setek osób, utrudni pozyskiwanie nowych pracowników przedsiębiorstwom działającym w strefach przemysłowych w Żarach, Żaganiu, Legnicy. Przyczyni się do degradacji infrastrukturalnej oraz społecznej obszaru pogranicza województw lubuskiego i dolnośląskiego.
Organizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiej wraz z mieszkańcami i samorządami Żar i Żagania, stanowczo sprzeciwia się zaniedbywaniu wyżej wymienionej linii kolejowej. Uważa decyzję o zamknięciu linii nr 275 Miłkowice - Żagań za głęboko nietrafioną oraz gospodarczo i społecznie szkodliwą nie tylko dla Żagania, ale także dla Żar i sąsiednich miejscowości.
Organizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiej zdecydowanie popiera skierowaną do Sejmiku Województwa Lubuskiego petycję w sprawie podjęcia działań zmierzających do jak najszybszej modernizacji linii Berlin - Forst - Cottbus - Żary - Żagań - Miłkowice - Legnica - Wrocław. Działania o których mowa powinny obejmować przede wszystkim znalezienie i zabezpieczenie niezbędnych środków finansowych na przeprowadzenie remontu technicznego. Przy jednoznacznej deklaracji przewidywanego czasu rozpoczęcia inwestycji oraz przedstawienia proponowanego zakresu odpowiedzialności dla poszczególnych instytucji (PKP PLK SA, Województwo Lubuskie, Województwo Dolnośląskie).
Jeśli popierasz stanowisko wyślij e-mail na adres: o treści:
Popieram stanowisko OPZL w sprawie poparcia działań Koalicji „Kolejowe Południe"
podaj swoje imię, nazwisko, adres zamieszkania i numer PESEL
Dziękujemy!
Lista punktów w Żarach, w których zbierane są podpisy pod petycją „KOLEJOWE POŁUDNIE"
1. Computernet przy ul. Podwale 14 w Żarach
2. Firma Prywatna „PARTNER" Ośrodek Szkolenia Kierowców przy ul. Podchorążych 33 w Żarach
3. FOTO PRZEDWOJSKI przy ul. Buczka 25 w Żarach
4. Hotel Restauracja JANKÓW ul. Długosza 13w Żarach
5. Kiosk RUCH przy ul. Buczka dz.163 w Żarach
6. Kowal i Syn przy ul. Kaczy Rynek 9 w Żarach
7. Kowal i Syn al. Wojska Polskiego 110 w Żarach (Kunice)
8. Leder przy ul. Pocztowej 11 w Żarach
9. Organizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiej przy ul. Wrocławskiej 12 pok.19 (siedziba BZ WBK) w Żarach
10. PAPIRUS Hurtownia papiernicza przy ul. Chopina 22a w Żarach
11. PHU POLMAX Paweł Kalicki przy Pl. Inwalidów 10 w Żarach
12. Solarium Cleo przy ul. Podwale 14a w Żarach
13. Zakład Krawiecki „URSZULA" al. Jana Pawła II 3 w Żarach
Lista punktów w Żaganiu, w których zbierane są podpisy pod petycją „KOLEJOWE POŁUDNIE"
1. Usługi Turystyczne Beata Pawlikowska przy ul. Szprotawskiej 4 w Żaganiu
2. Żagańska Agencja Rozwoju Lokalnego przy al. Jana Pawła II 15/1 w Żaganiu