OPZL o poszanowaniu godności w pracy
W zielonogórskim inspektoracie Państwowej Inspekcji Pracy rok 2011 jest rokiem walki z mobbigiem. Mobbing to forma przemocy psychicznej ewentualnie fizycznej, stosowana wobec osoby, przez współpracowników, kolegów, czy przełożonych. Moberem, czyli sprawcą mobingu może być każdy z pracowników firmy. W tej sprawie odbyła się konferencja na Uniwersytecie Zielonogórskim.
Zjawisko mobbingu nie jest powszechne, ale pojawia się coraz częściej. - W 2010 roku prawnicy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Zielonej Górze udzielili ponad 150 porad w zakresie mobbingu oraz podobną ilość w zakresie dyskryminacji - mówi Zdzisław Klim, zastępca okręgowego inspektora pracy. - Skarg wpływa jednak niewiele - dodaje. W 2010 roku na dyskryminację skarżyły się formalnie cztery osoby, do końca maja tego roku, takich osób było pięć. - W poprzednich latach liczba osób sięgała rocznie do dziesięciu - wyjaśnia. Najczęściej lobbowane są kobiety w wieku 40-45 lat. Zjawisko jest widoczne szczególnie w urzędach, służbie zdrowia, sektorze usług.
Jednak nawet ta liczba osób jest niepokojąca. - Dlatego Organizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiej wzięła na warsztat promocją biznesu odpowiedzialnego społecznie. Taki biznes dba o ład organizacyjny firmy, stosunki pracy, chroni środowisko, czy jest zaangażowany społecznie - wyjaśniał Łukasz Rut z OPZL. Promocja biznesu odpowiedzialnego to jeden z filarów modelu flexicurity, który w roku wali z mobbingiem, promuje środowisko pracodawców w regionie. - Ponadto szykujemy się do wręczenia w 2011 roku nagrody gospodarczej dla nowosolskich pracodawców w ramach właśnie odpowiedzialnego biznesu. Kryteria wyboru firm odpowiedzialnych społecznie mają zostać skonsultowane z szefem Komisji Etyki jednej z największych dolnośląskich firm z zespołem elektrociepłowni wrocławskich Kogeneracja SA - mówił Ł. Rut. - Niewykluczone, że w przyszłości będziemy chcieli taką nagrodę przyznawać dla firm w całym regionie. Bo biznes powinien być odpowiedzialny - dodał.
Spotkanie odbyło się 15 czerwca w sali wykładowej Uniwersytetu Zielonogórskiego. Wzięło w niej udział blisko sto osób. Wśród prelegentów byli między innymi: Franiczek Grześkowiak, okręgowy inpektor pracy, Bogusław Łój, sędzia sądu okręgowego, Marek Borzym, prokurator, dr Anna Góralewska-Słońska, psycholog zarządzania z UZ, Grażyna Wyczałkowska, pełnomocnik marszałka lubuskiego ds. równego traktowania, dr Jan Mosiński, członek komisji krajowej NSZZ Solidarność, oraz Łukasz Rut z OPZL.
Na zdjęciu Zdzisław Klim, zastępca okręgowego inspektora pracy w Zielonej Górze