„Cloud Computing - zaawansowane środowisko IT w praktyce nauki” – podsumowanie szkolenia
W październiku pracownicy Jednostek Naukowych z województwa lubuskiego spotkali się na szkoleniu „Cloud Computing - zaawansowane środowisko IT w praktyce nauki”, prowadzone przez firmę Sinersio Polska Sp. z o.o.
Szkolenie zorganizowane było w ramach projektu "Akcelerator innowacji - centrum synergii biznesu i nauki". Projekt realizowany jest w województwie lubuskim i ma na celu wsparcie współpracy między nauką a biznesem. Dotychczas odbywały się staże pracowników naukowych w firmach, a także pracowników firm w Jednostkach Naukowych. Działania te uzupełnione zostały cyklem szkoleń, które ruszyły od października.
W pierwszych miesiącach szkolenia są dedykowane dla pracowników naukowych, a prowadzone przez przedstawicieli firm. Szkolenia mają charakter praktyczny, a ich zamiarem jest stworzenie okazji do wymiany doświadczeń, wywołania dyskusji pomiędzy teorią a praktyką, chodzi o wykorzystanie potencjału jakim dysponują firmy oraz dostępu do najnowszej wiedzy oraz fachowej pomocy ze strony poszczególnych wydziałów Jednostek Naukowych.
Październikowe szkolenie skierowane było do sześciu pracowników naukowych z Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gorzowie Wielkopolskim. Poprowadził je Pan Tomasz Stępski - wiceprezes firmy Sinersio Polska Sp. z o.o.
Firma jest aktywnym inicjatorem i propagatorem rozwiązań Cloud Computing na rynku polskim oraz dostawcą zaawansowanych rozwiązań IT dla czołowych firm z branży telekomunikacyjnej. Świadczy usługi doradcze oraz hostingu i administracji systemów ERP czołowych światowych firm.( http://www.sinersio.com)
Szkolenie trwało 4 dni i swoim zakresem objęło miedzy innymi takie zagadnienia jak funkcjonowanie platformy Cloud Computing na przykładzie rozwiązania „cloud4any” firmy Sinersio; tworzenie i zarządzanie serwerami wirtualnymi, pamięciami masowymi (storage), vNET w obrębie chmury prywatnej; zmiana parametrów ustawień FireWall i NAT, LoadBalancera w obrębie chmury prywatnej; praktyczne zastosowania Cloud Computing i budowy środowisk rozproszonych na przykładzie aplikacji w architekturze trójwarstwowej przy wykorzystaniu LoadBalancera.
Uczestnicy bardzo pozytywnie wypowiadali się o warsztatach, byli zadowoleni z tego, że prowadzi je osoba z odpowiednimi uprawnieniami, zajmująca się tym na co dzień. Pracownicy naukowi mieli możliwość praktycznego wykorzystania Chmury, ponieważ podczas szkolenia pracowali na rzeczywistym systemie, który mogli konfigurować i wykonywać różne zadania. Ponadto mieli okazję zwiedzić nowoczesną infrastrukturę firmy Sinersio usytuowaną w Parku Technologii i Logistyki Przemysłu INTERIOR (http://www.interiorns.pl/) w Nowej Soli. Największa zaletą szkolenia było to, że uczestnicy otrzymali dużo informacji technicznych, które trudno byłoby znaleźć w literaturze czy Internecie. Ponadto szkolenie było przydatne pod kątem dalszego dystrybuowania wiedzy dla studentów, ponieważ pokazano praktyczne sposoby używania i administrowania Chmurą.
„Warto mieć kontakt z praktycznym wykorzystaniem Chmury pod warunkiem, że szkolenie prowadzone jest tak rzetelnie, konkretnie, rzeczowo, jak zrobił to Pan Tomasz” – powiedzieli zgodnie wszyscy uczestnicy po zakończonym szkoleniu.