Zakończył się nabór do Ambasadora
Zakończona została wstępna weryfikacja formularzy zgłoszeniowych do nowosolskiej nagrody gospodarczej Ambasador. W wyniku przeprowadzonej selekcji, przyjęto do oceny 49 zgłoszeń. To więcej niż w poprzedniej edycji, kiedy było ich 37. Zresztą trend wzrostu zainteresowania konkursem jest stały. Każdego roku spływa do organizatorów coraz więcej formularzy zgłoszeniowych.
Najwięcej formularzy spłynęło w kategorii firm najmniejszych, zatrudniających do 10 pracowników. W tegorocznej edycji startuje tu bowiem 13 kandydatów. To firmy głównie handlowe i usługowe. Zajmują się sprzedażą mebli, ubezpieczeń, czy przydomowych oczyszczalni ścieków. Są też firmy świadczące usługi naprawy pojazdów, transportowe, doradcze. W kategorii Ambasadora średniego biznesu jest 10 kandydatów. To firmy zajmujące się produkcją żywności, świadczące wysokospecjalistyczne usługi informatyczne, finansowe, ale i produkujące elementy dla przemysłu meblarskiego. W tej kategorii zgłosił się też dwukrotny zdobywca statuetki w ramach tej kategorii, który spróbuje zdobyć ją po raz trzeci, co może być swoistym rekordem konkursu.
Wśród kandydatów do nagrody w kategorii Ambasador dużego biznesu, są prawdziwi liderzy gospodarczy. Wśród nich Alumetal, Technical, MZGK, Nord, czy Gedia Assembly. Co roku różnice pomiędzy zwycięzcą, a drugą i kolejnymi firmami są niewielkie. Być może podobnie będzie i w tym roku. Rekordową popularnością w tym roku cieszy się kategoria Ambasadora odpowiedzialnego biznesu. Przypomnijmy, to nagroda dla firm dbających o dobre relacje z pracownikami, troszczące się o ochronę środowiska przyrodniczego, wprowadzające uczciwe praktyki rynkowe i dzielące się swoim potencjałem ze społecznością lokalną. Jest tu 11 kandydatów, w tym firmy małe, kilkuosobowe, jak i duże, dysponujące większymi budżetami na wdrażanie polityki CSR.
Strzałem w dziesiątkę okazała się ostatnia, piąta kategoria. Nowa, bo wprowadzona pierwszy raz w tym roku: Ambasador innowacyjności. Zgłosiło się tu 9 kandydatów. Już pobieżna analiza formularzy zgłoszeniowych pokazuje, że mamy w mieście i powiecie prawdziwe perełki nowoczesnego biznesu. A o tę nagrodę nie będzie łatwo. Kapituła konkursu ocenia bowiem rodzaj wprowadzanych nowych rozwiązań, ich zasięg, ale też efekty ich wprowadzenia na pozycję konkurencyjną firmy, współpracę ze światem nauki, i liczbę zgłoszonych patentów.
Do konkursu zgłosiły się firmy z całego powiatu nowosolskiego. Najwięcej firm jest oczywiście z Nowej Soli, ale są też firmy z Kożuchowa, Otynia, Siedliska, czy Przyborowa. Ciekawostką jest fakt, że zgłosiły się też firmy z Zielonej Góry, Gorzowa, czy nawet Poznania. Regulamin konkursu pozwala bowiem na start w konkursie firmom, które nie są stąd, ale mają tu swoje przedstawicielstwa, obsługują tu swoich klientów i stąd rekrutują pracowników. Formularze zgłoszeniowe będą przekazane wkrótce członkom kapituły. Jest ich 12. Oni dokonają pierwszych ocen. Indywidualnie dla każdej z firm. Średnia przyznanych punktów da pierwsze wynik. Ale nie ostateczne. Bo te firmy, które uzyskają minimum 30% punktów do zdobycia przechodzą dalej i będą zaproszone na spotkanie z kapitułą. Tam wszystko może się zmienić. Bo dopiero ta ocena jest wiążąca i daje wyniki końcowe. Zwycięzcom wręczone zostaną statuetki Ambasadora na przełomie listopada i grudnia.
Więcej o konkursie, organizatorach, składzie kapituły, patronach honorowych i kryteriach konkursu na www.ambasador.opzl.pl