Handlowcy w Cottbus
Na zaproszenie Izby Przemysłowo-Handlowej 20-stu przedsiębiorców z branży handlowej z Zielonej Góry i Żar odwiedziło miasto Cottbus. Przedsiębiorcy uzyskali informacje na temat możliwości prowadzenia działalności handlowej polskich firm na terenie miasta. Szczegółowych informacji udzielali urzędnicy odpowiedzialni za handel i promocję.
Polscy przedsiębiorcy pytali: na jakich zasadach mogą sprzedawać swoje produkty i usługi, o powierzchnie handlowe w galeriach oraz jakie są łączne koszty wejścia na rynek niemiecki z polskimi produktami.
„Posiadająca dużą siłę nabywczą klientela z sąsiadującej Polski staje się dla handlu w Cottbus coraz ważniejsza. Odwrotnie działają te same zasady. Stąd w ramach marketingu naszego miasta sensowna jest dobra współpraca i inicjacja wspólnych projektów handlowców z Zielonej Góry i Cottbus. W przyszłości branża handlowa mogłaby wspólnie osiągać korzyści, w okresach gdzie mamy duży napływ klientów np. podczas świąt bożonarodzeniowych,”- wyjaśnia Christine Rödiger przewodnicząca komisji d/s handlu Izby Przemysłowo-Handlowej w Cottbus.
Pani Gabriele Grube - kierownik wydziału marketingu miasta Cottbus przedstawiła strategię marketingową miasta oraz działania skierowane szczególnie do polskich odbiorców. Jednym z takich działań są plakaty w języku polskim ustawione przy wejściach do galerii handlowych i sklepów z napisem „Życzymy udanych zakupów”.
W towarzystwie „Pocztyliona Cottbus” – symbolu miasta, przedsiębiorcy zwiedzili starówkę Cottbus oraz odwiedzili największe galerie handlowe „Spreegalerie”, Galerię Kaufhoff”, Blechen Carre” znajdujące się w centrum. Na zakończenie uczestnicy spotkania obejrzeli Jarmark Bożonarodzeniowy, który odbywa się w sercu miasta.
Spotkanie odbyło się 4 grudnia 2013 w Cottbus i zostało zorganizowanie przez Izbę Przemysłowo-Handlową IHK z Cottbus we współpracy z Organizacją Pracodawców Ziemi Lubuskiej, w ramach wspólnego projektu „WIKOB Biuro Koordynacji Gospodarczej Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr”. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego) w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) - Brandenburgia 2007-2013.