Zmiany w Ordynacji Podatkowej
Poprawa relacji oraz wzrost zaufania między podatnikiem a organami skarbowymi to główne założenia przygotowywanych przez Ministerstwo Gospodarki rekomendacji do zmiany Ordynacji podatkowej. Poniżej znajdą Państwo propozycje przygotowane przez MG.
Wybrane rozwiązania
1. Zasada zaufania do podatnika
Postępowanie przed organami podatkowymi powinno opierać się na zaufaniu do uczestnika postępowania oraz jego uczciwości i rzetelności w sprawach danin publicznych. Nie jest to zasada tożsama z zasadą zaufania do organów podatkowych. Materializacją tej zasady mogłaby być „Karta Rzetelnego Podatnika”.
2. Instytucja rzetelnego podatnika
Rozwiązanie to dawałoby możliwość korzystania przez podatników z różnego rodzaju ustalonych prawem, ułatwień i udogodnień w procesie wypełniania obowiązków podatkowych lub korzystania z uprawnień podatkowych, w zamian za stały wgląd organów do ksiąg podatkowych i dowodów księgowych prowadzonych przez podatnika w formie elektronicznej. Przedmiotowe rozwiązanie dawałoby z jednej strony organom podatkowym korzyści z punktu widzenia ekonomiki prowadzonych postępowań kontrolnych, poprzez stały „wgląd” i możliwość weryfikacji rozliczeń podatnika, natomiast z drugiej - dla podatnika swobodę prowadzenia bieżącej działalności, niezakłóconej czynnościami kontrolnymi.
3. Ujednolicenie terminologii prawa podatkowego
Zmiana słowniczka Ordynacji podatkowej, który powinien zawierać ustalenie jednolitej terminologii i obowiązku jej stosowania we wszystkich przepisach prawa podatkowego. Przykładem niejednolitej terminologii może być pojęcie działalności gospodarczej, którego w polskim systemie prawnym występuje kilka definicji legalnych, np. w: ustawie – Ordynacja podatkowa, ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawie o podatku od towarów i usług, czy ustawie o podatkach i opłatach lokalnych.
4. Interpretacje ogólne
W celu zapewnienia jednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego przez organy podatkowe i organy kontroli skarbowej oraz wyeliminowania rozbieżności pomiędzy orzecznictwem sądów, a organów podatkowych, należy zwiększyć rolę interpretacji ogólnych. Spowoduje to w konsekwencji zmniejszenie skali istniejących interpretacji indywidualnych wydanych w takich samych stanach faktycznych lub zdarzeniach przyszłych oraz w takich samych stanach prawnych.
Swoje uwagi i opinie dotyczące zmian w Ordynacji podatkowej do 15 maja mogą przesyłać także lubuscy przedsiębiorcy. Korespondencję należy wysłać na adres regulacje@mg.gov.pl.