Relacja z misji przedsiębiorców na Kretę
OPZL wraz z lubuskimi przedsiębiorcami z branży spożywczej i meblowej oraz samorządowcami uczestniczyli w misji gospodarczej na Kretę, połączonej z udziałem w Międzynarodowych Targach Żywności Food Expo w Atenach. Misja została zorganizowana przez samorząd województwa lubuskiego. Jest to projekt pt. „Eksportowy most do Grecji. Misja gospodarcza lubuskich przedsiębiorców na Kretę” współfinansowany ze środków Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.
Pierwszego dnia wizyty na Krecie (12 marca br.) lubuska delegacja spotkała się z przedsiębiorcami zrzeszonymi w Izbie Przemysłowo - Handlowej Heraklionu. Podczas rozmów B2B przedsiębiorcy prezentowali swoje produkty oraz ofertę. Zostały zawarte pierwsze kontakty biznesowe. Zastępca przewodniczącego Izby Przemysłowo handlowej Heraklionu Melissidis Minas , który sam prowadzi rodzinna firmę o 60-letniej historii produkującą rodzynki - wyraził chęć współpracy z OPZL i firmami członkowskimi szczególnie, że rynek grecki nastawiony na import poszukuje nowych rynków a Polska jest atrakcyjnym partnerem.
Lubuska delegacja miała okazję do rozmów z przedstawicielami Zrzeszenia Hotelarzy Subregionu Rethymno. Manolis Tsakalakis, prezes zarządu zrzeszenia podkreślał, że dotychczasowa współpraca z polskimi przedsiębiorcami i organizacjami głównie w sektorze turystycznym (tj. Grecos Holiday czy Itaka) bardzo dobrze się rozwija. Przedstawiciele zrzeszenia hotelarzy wraz z delegacją greckich przedsiębiorców wezmą udział w Polsce w międzynarodowych targach żywności i napojów EXPO XXI WORLD FOOD WARSAW w dniach 14-16.04.2015 w Warszawie. Będzie to doskonała okazja do kontunuowania rozmów ale i nawiązanie pierwszych kontaktów z firmami zainteresowanymi współpraca, które w misji nie wzięły udziału.
Kolejne spotkanie B2B odbyło się w Izbie przemysłowo handlowej w Chania. Milonakis Christos
z izby w Chania zapewniał iż członkowie izby są otwarci na współpracę z lubuskimi przedsiębiorcami. Każde zapytanie zostanie przekazane właściwemu przedsiębiorcy a pośrednictwo izby ułatwi pierwsze kontakty i zniweluje bariery językowe czy zaufania na które napotykają firmy.
Kolejne dni misji lubuscy przedsiębiorcy spędzili w Atenach na Międzynarodowych Targach Spożywczych Food Expo. Tegoroczna edycja imprezy zgromadziła blisko 500 wystawców,
a odwiedziło ją około 25 tys. zwiedzających. Na targach lubuscy przedsiębiorcy mieli okazję do spotkań ze specjalistami zajmującymi się produkcją, importem oraz wprowadzeniem do obrotu produktów m.in., z następujących kategorii:
• nabiał, sery, makarony, dania gotowe
• dżemy, miód, lody, cukierki, słodycze, orzechy
• świeże warzywa i owoce, mrożonki, mrożone warzywa
• mięso, owoce morza, ryby
• półprodukty dla przemysłu piekarniczego i cukierniczego
• przechowywanie produktów
• sprzęt do produkcji i pakowania
• detergenty przemysłowe
• napoje: kawa, woda, soki, napoje alkoholowe, wino, piwo
Uczestnicy misji odwiedzili również Wydział Promocji Handlu i Inwestycji przy Polskiej Ambasadzie w Atenach. Pierwszym sekretarz, Mirosław Gojdź, który jest także kierownikiem Wydziału Promocji, Handlu i Inwestycji przedstawił działania instytucji oraz możliwości współpracy dla przedsiębiorców z Polski na terenie Grecji. Rolą WPHI jest odpowiadanie na zapytania polskich ale i greckich przedsiębiorców. Wydział posiada bazy firm poszukujących współpracy . W 2014 roku WPHI w Atenach otrzymało i odpowiedziało na 841 zapytań polskich przedsiębiorców i zmieściło 242 oferty greckich firm. Ważną aktywnością WPHI są również interwencje np. przy zaległych płatnościach. Dzięki pomocy WPHI udało się odzyskać długi o wartości ok 1,5 mln Euro. Na stronie internetowej https://athens.trade.gov.pl/pl/Ofertywspolpracyfirmgreckich zamieszczane są potrzeby kooperacyjne oraz zapytania greckich firm. Do pozostałych zadań wydziału należy organizacja seminariów , misji (22 misje w 2014 roku), kontakty z mediami , prowadzenie i wydawanie biuletynu informacyjnego.
Zainteresowanie greckich firm skupia się na imporcie lubuskiego mięsa (w tym żywca wieprzowego), warzyw mrożonych, a nawet maszyn rolniczych. Ponadto lubuskie firmy mogą wypełnić nisze na rynku greckim produktami z branży meblarskiej i innymi wyrobami przeznaczonymi do wyposażenia hoteli, ewentualnie innych obiektów branży turystycznej (urządzenia gastronomiczne). Ponad siedmiokrotnie wzrósł import polskich mebli do Grecji co pokazuje jak atrakcyjne są dla Greków polskie produkty z tej branży.Z kolei strona grecka oferuje wysokiej jakości produkty spożywcze (np. oliwa z oliwek), które mogą eksportować do Polski.
W 2014 roku zawarto 70 kontraktów na wymianę towarów pomiędzy greckimi i polskimi przedsiębiorcami.
Misja lubuskich przedsiębiorców do Grecji trwała od 12-17 marca 2015.