Stanowisko OPZL w sprawie siedziby IAS
Poniżej prezentujemy stanowisko Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej w sprawie siedziby Izby Administracji Skarbowej w województwie lubuskim.
Jako Zarząd Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej – największego stowarzyszenia przedsiębiorców w województwie lubuskim – wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec planów zmiany siedziby Izby Administracji Skarbowej w naszym regionie.
W dniu 17 lutego 2017 r. na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacyjnego została opublikowana informacja o przyrzeczeniu złożonym przez Sekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów Pana Mariana Banasia, w piśmie kierowanym do Pana Mariusza Błaszczaka Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, dotyczącym przeniesienia siedziby Izby Administracji Skarbowej w województwie lubuskim z Zielonej Góry do Gorzowa Wlkp. w terminie do dnia 1 stycznia 2018 roku.
Przeniesienie siedziby Izby Administracji Skarbowej w ciągu 10 miesięcy do Gorzowa Wlkp. nie znajduje żadnego uzasadnienia prawnego i merytorycznego. Od początku istnienia województwa lubuskiego, dzięki zaakceptowanemu w 1999 r. kompromisowi pomiędzy Gorzowem Wlkp. a Zieloną Górą (tzw. umowa paradyska) siedzibą Izby Skarbowej była i dotąd jest Zielona Góra. Administracja skarbowa dysponuje w tym mieście niezbędnym zapleczem logistycznym oraz kadrowym (ponad 200 wykwalifikowanych pracowników), pozwalającym na efektywne funkcjonowanie tej instytucji. Izba Administracji Skarbowej w Zielonej Górze posiada stosowną bazę lokalową, tj. własne budynki ulokowane w jednym miejscu. Należy nadmienić, że w subregionie zielonogórskim mieszka ponad 60% mieszkańców województwa, podobna proporcja dotyczy funkcjonujących w regionie przedsiębiorstw. Dlatego też w Zielonej Górze już teraz oprócz Izby Administracji Skarbowej funkcjonują dwa Urzędy Skarbowe oraz Lubuski Urząd Skarbowy. Zielona Góra jest także lepiej umiejscowiona w regionie, gwarantując szybszy dojazd z tak prężnych ośrodków gospodarczych jak Żary, Nowa Sól czy Świebodzin.
Przeniesienie siedziby IAS do Gorzowa Wlkp. będzie wiązało się z poniesieniem znacznych nakładów finansowych związanych z wybudowaniem od podstaw nowego budynku, co jest nieracjonalne i jest dużą niegospodarnością. Za nieracjonalnością przeniesienia siedziby IAS do Gorzowa Wlkp. świadczy również fakt, iż wg naszej wiedzy jedyny działający w Gorzowie Wlkp. Urząd Skarbowy nie posiada nawet własnego budynku, a obecna siedziba jest jedynie dzierżawiona. Oznacza, to że Gorzów Wlkp. nie posiada odpowiedniej bazy lokalowej, a budowa nowej siedziby będzie wiązała się z dużymi nakładami pieniędzy pochodzących także z podatków odprowadzanych przez lubuskie mikro-, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa. Nie zgadzamy się na taką niegospodarność, niedopuszczalną w żadnym stopniu w sektorze prywatnym.
Planowane przeniesienie Izby Administracji Skarbowej do Gorzowa Wlkp., oznacza także likwidację stanowisk pracy w Zielonej Górze, nabór i szkolenie nowych pracowników w Gorzowie Wlkp., co stoi w sprzeczności ze zdrowym rozsądkiem, biorąc pod uwagę obecne trudności w pozyskiwaniu pracowników w regionie. Odległość dzieląca oba miasta wojewódzkie uniemożliwi bowiem pozyskanie kadr z Zielonej Góry do wykonywania zadań IAS w Gorzowie Wlkp. Niedopuszczalnym jest, zwłaszcza w trakcie tzw. „uszczelniania systemu podatkowego”, doprowadzenie do sytuacji, kiedy Izba Administracji Skarbowej nie będzie w stanie prawidłowo wypełniać swoich zadań (w tym zadań organu odwoławczego istotnego dla przedsiębiorców) z powodu braku wykwalifikowanej kadry i wewnętrznego zamieszania związanego z tworzeniem od podstaw instytucji w Gorzowie Wlkp., a kilka miesięcy wcześniej nowych struktur Krajowej Administracji Skarbowej.
W związku z wejściem w życie Ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej Ministerstwo Finansów informowało, że siedziba Izby Administracji Skarbowej nie będzie przenoszona. Dziwi nas więc brak jakichkolwiek informacji o powodach zmiany decyzji przez min. M. Banasia w tej sprawie.
Z pism dostępnych na stronie Rządowego Centrum Legislacji wynika natomiast, że decyzję o umiejscowieniu instytucji kluczowej dla podatników woj. lubuskiego podjęto w toku nieformalnych spotkań, a nie w toku legalnego procesu prawodawczego. Nie zgadzamy się, aby lubuscy przedsiębiorcy ponosili konsekwencje decyzji podejmowanych przez Rząd Rzeczpospolitej Polskiej bez racjonalnych przesłanek, a jedynie pod dyktando polityczne różnych grup nacisku.
Podsumowując, decyzja o utworzeniu od podstaw Izby Administracji Skarbowej w Gorzowie Wlkp. jest pozbawiona jakichkolwiek podstaw merytorycznych i jest sprzeczna z zasadami gospodarności oraz efektywności finansowej. Wnosimy jako reprezentacja lubuskich przedsiębiorców do prezesa Rady Ministrów Pani Beaty Szydło oraz do ministra finansów, wicepremiera Pana Mateusza Morawieckiego o wycofanie się z tej decyzji i zachowanie status quo w województwie lubuskim.