Punkty Konsultacyjne
Punkty Konsultacyjne (PK) pełnią funkcję instytucji pierwszego kontaktu dla małych i średnich przedsiębiorców. Na terenie całego kraju działa ich blisko 130. Informacje, jakie mała lub średnia firma może uzyskać w PK, dotyczą zarówno podstawowych zagadnień związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz zarządzaniem przedsiębiorstwem, jak również dostępnych form wsparcia dla przedsiębiorców.
Punkt Konsultacyjny w Zielonej Górze jest prowadzony przez Organizację Pracodawców Ziemi Lubuskiej (OPZL), a świadczone w nim usługi informacyjne są bezpłatne z uwagi na współfinansowanie z dotacji udzielonej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.
Kto może skorzystać z bezpłatnych konsultacji?
Odbiorcami usług Punktu Konsultacyjnego są mikroprzedsiębiorcy (firma zatrudniająca mniej niż 10 pracowników o rocznym obrocie nie przekraczającym 2 mln euro) oraz mali (do 50 pracowników, obrót do 10 mln EUR) i średni przedsiębiorcy (do 250 pracowników, obrót do 43 mln euro).
Pomoc udzielana przedsiębiorcom w Punkcie Konsultacyjnym w postaci bezpłatnych usług informacyjnych jest świadczona w oparciu o zasadę de minimis. Oznacza to, że przedsiębiorca może skorzystać z oferty PK pod warunkiem, że wartość usługi łącznie z wartością pomocy udzielonej przedsiębiorcy w okresie ostatnich 3 lat nie przekracza równowartości 100 000 euro.
Jaki jest zakres pomocy?
Punkt Konsultacyjny przy Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej świadczy bezpłatne usługi informacyjne obejmujące zagadnienia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz programami i formami wsparcia przedsiębiorstw.
Każdy przedsiębiorca, pracownik czy osoba upoważniona do reprezentowania danej firmy może podczas spotkania z konsultantem otrzymać informacje oraz pakiety informacyjne z różnych zakresów prowadzenia działalności gospodarczej.
Punkt Konsultacyjny przy OPZL dostarcza informacji z zakresu:
prawa, marketingu, finansów, podatków itp.,
dostępnych programów pomocy finansowanych z budżetu państwa, programu Phare, funduszy strukturalnych, innych dostępnych na rynku oraz zasad ubiegania się o dotację
dostępnej na rynku oferty finansowania zewnętrznego przez banki oraz inne instytucje finansowe - fundusze pożyczkowe, fundusze poręczeń kredytowych itp.,
możliwości uzyskania bardziej złożonych usług w innych instytucjach.
Inwestujesz - pomyśl o dotacji
Punkt Konsultacyjny świadczy także usługi informacyjne w zakresie zasad przygotowywania wniosków o udzielenie dotacji w ramach programów pomocowych.
Mikroprzedsiębiorcy, mali oraz średni przedsiębiorcy dowiedzą się:
z jakiego programu sfinansować planowane przedsięwzięcie,
co można sfinansować w ramach danego programu dotacji,
jakie są zasady wypełniania biznesplanu oraz wniosku o udzielenie dotacji,
jakie są zasady wyboru akredytowanego wykonawcy usług czy dostawcy oraz
jakie kryteria formalne i administracyjne należy spełnić przy ubieganiu się o wsparcie.
Warto przypomnieć, że do 29 grudnia br. przedsiębiorcy mogą jeszcze składać wnioski o dotację na nowe inwestycje w ramach działania 2.3 programu Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw. O bezzwrotną dotację do 50% kosztów inwestycji mogą ubiegać się firmy działające dłużej niż 3 lata lub zatrudniające więcej niż 9 pracowników.
Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami!
Zapraszamy!